Rodinná dovolená Šumava. Animační programy Šumava.

Orea Resort Horizont

Animační program

OREA RESORT HORIZONT – VAŠE RODINNÁ DOVOLENÁ V ČESKÉ REPUBLICE

Děti se u nás rozhodně nudit nebudou! Mají totiž o zábavu postaráno. V Dětském klubu jsme pro ně nachystali plno kreativních her a úkolů nebo si můžou pohrát v novém dětském koutku. Záleží pouze na vašich dětech, co si vyberou.

 

V hlavní zimní (25. 12. 2021 – 20. 3. 2022) a letní (1.7. – 1.9. 2022) sezóně je dětský klub otevřen vždy od úterý do neděle v čase od 9:00 do 20:00 hodin.

 

V průběhu jarní a podzimní sezóny je otevřen dětský klub a animační programy probíhají ve vybraných termínech v pátek od 17:00 do 20:00 hod., v sobotu od 9:00 do 11:00 hod., dále pak v sobotu mezi 15:00 až 18:00 hod. Večerní program od 19:00 hodin je ve znamení Disko hrátek s liškou Eliškou.

 

Aktuální program naleznete na recepci hotelu.

 

Těšíme se na vás,

 

Váš Český Animační Tým a tým OREA Resortu Horizont

Sportovní vyžití a nabídka okolí

Nabídka je opravdu široká, a proto nám dovolte poskytnout Vám pro Vaši snazší orientaci stručný přehled.

 

Karambol

Karambolový stůl je umístěn v hale před restaurací. Tága a koule jsou zdarma k zapůjčení na hotelové recepci. Karambol je pro hotelové hosty zdarma nepřetržitě v provozu.

 

Stolní tenis

Stůl na stolní tenis je umístěn v areálu Pool & Fitness. Rakety a míčky jsou zdarma k zapůjčení na recepci Pool & Fitness. Stolní tenis je v provozu denně od 8:00 do 12:00 hodin a 13:00 – 21:00 hodin.

 

Minigolf

Před hotelem se nachází hřiště minigolfu. V letních měsících je minigolf v provozu neomezeně, pro hotelové hosty je k dispozici zdarma. Pro ostatní hráče je poplatek 50 Kč za půjčení hole na hodinu + 100 Kč vratná záloha.

Horská kola

Výlet na kole je ideální zejména vzhledem k tomu, že se v těsném okolí hotelu nachází množství lákavých cyklostezek. Kola si můžete vypůjčit jak na půl dne tak na celý den. Kola si můžete zapůjčit ve Skiareálu Špičák. Pro Vaše děti jsou k dispozici rovněž dětská kola.

 

Nordic Walking

Sportovní túru si můžete užít na značených trasách nalézajících se v těsné blízkosti hotelů. Trekingové hole našim hostům rádi zapůjčíme v recepci Pool & Fitness areálu za cenu 50 Kč za pár na den, pro ostatní je půjčovné také 50 Kč na hodinu + 100 Kč vratná záloha.

 

Lyže

V nedalekém Skiareálu Špičák si můžete vypůjčit lyže, snowboardy a dětské lyže pro Vaše nejmenší jsou samozřejmostí.

 

Golf

Pro fanoušky golfu se v blízkosti našeho Resortu nachází následující herní možnosti. Golfpark Oberzwieselau ve vzdálenosti 26 km je 18 jamkové hřiště, Par 72, délka hřiště 6 km. Deggendorfer Golf-Club je 38 km od hotelu, 18 jamek, Par 72. Pro začátečníky je k dispozici 25 km od hotelu golfové hřiště Golf Klubu Šumava, kde je v současné době 6 jamek.

 

Koně

Pouhých 30 km od hotelu je v krásném prostředí Šumavy umístěn oblíbený Western Ranč Podolí, který nabízí vyjížďky do přírody na klidných koních nebo vodění po ranči. Přímo na ranči Vám také rádi dají tipy na výlety do okolí.

 

Pro vodáky

Otava je nejen pojmem pro vodáky, ale také krásnou řekou, která se zařezává do horského masivu Šumavy. Sjeďte si Otavu na kajaku, kánoi nebo raftu. V Sušici naleznete několik půjčoven lodí a vodáckého vybavení.

 

Sportovní areál Nad nádražím

V zimě je areál, který disponuje dvěma sjezdovkami o délce 650 a 300 metrů, hojně využíván lyžaři. V létě se můžete těšit na příklad na zcela novou a jedinečnou sportovní atrakci a to nemotorizované slalomové káry. Součástí areálu je i lanové centrum, které se prostírá na ploše 440 m2 a nabízí 22 překážek ve výšce 7,9 metrů a 1,5 metrů. Nabídku outdoorových aktivit doplňují 3 skákací trampolíny, z nichž 2 jsou určeny pro ty nejmenší návštěvníky, pro které je v areálu k využití samozřejmě i dětské hřiště.

 

Paintball na Šumavě

Máte-li rádi adrenalinové zážitky, pak je pro vás šumavský paintball jako stvořený. Tuto atrakci si užijete nejlépe na největším nově postaveném profi hřišti v Kašperských Horách, které láká velkým množstvím skrýší, překážek, zákopů a bunkrů.

Cykloturistika

Stovky kilometrů značených cyklotras a dalších lesních silniček bez provozu jsou pravým eldorádem pro cykloturisty.

 

Železnorudsko na kole je vhodné jak pro méně zdatné cyklisty a rodiny s dětmi (např. trasa okolo Řezné), tak i pro cyklisty – vrchaře. Ti mohou otestovat kondici výjezdem na Pancíř, Poledník, Falkenstein či dokonce na nejvyšší horu Šumavy a Bavorského lesa – Velký Javor. A kdo to lehce zvládne, může změřit své síly s ostatními na pravidelném Šumavském maratonu.

 

Komu se nechce šlapat do kopce, může využít systém navazujících autobusových a vlakových spojů či lanovky na Pancíř nebo Špičák, které vozí kola. Výletní cíle najdete jak v Čechách, tak i v sousedním Bavorsku.

 

Veškerý obsah je čerpán ze stránek: www.zelezna-ruda.cz

 

Hřebenovka Pancíř – Můstek – Prenet

Celkem 16 km. Krásný výlet vhodný i pro rodiny s dětmi.
Začněte na Špičáku pod sedačkovou lanovkou. Ta vás vyveze až na vrchol Pancíře, kde se můžete posilnit před další túrou nebo podle počasí využít vyhlídkovou věž.

Z Pancíře Vás povede červené značení k Tomandlovu Křížku a již hřebenovkou k vrcholu Můstku. Ten svou nadmořskou výškou 1234 m tvoří nejvyšší vrchol Pancířského hřbetu. Dříve tudy také vedla jedna z nejstarších Českých obchodních cest do Bavorska a také zde ještě do nedávna stávala turistická chata, dnes bohužel vyhořelá.

Z můstku se nechte vést stále po červené k jen pár kilometrů vzdálenému Prenetu, kde se vám naskýtá možnost posedět v horském penzionu Prenet a odpočinout si tak před 4 km dlouhou cestou po zelené značce. Ta vás dovede trošku prudším sestupem k vlakovému nádraží v Zelené Lhotě.

 

NS – Sklářská stezka, Železná Ruda

Naučná stezka, délka: 36 km. Cesta po pozůstatcích sklářských provozů a postupně mizejících stopách sklářství na Železnorudsku.
Převýšení: 850 m.
Náročnost: celá trasa středně těžká, jednotlivé úseky lehké až středně těžké.
Jak trasu absolvovat: celou na kole/pěšky, jednotlivé úseky na kole, pěšky, úsek č. 1 je vhodný také pro rodiny s malými dětmi (i s kočárky) a vozíčkáře.

 

Stezku je možno absolvovat i po úsecích:
1. Železná Ruda – Alžbětín celnice: 7 zastavení, na stejné trase je rovněž celý Debrnický okruh naučné stezky Utajená obrana železné opony, délka: 6 km.
2. Alžbětín – Svarožná – Špičák: 5 zastavení, délka: 13 km (je možno se vrátit za zastavením 11 podél Svarožné i zpět do Alžbětína, cca 6 km).
3. Špičák – Gerlova Huť: 2 zastavení, délka: 10,5 km.
4. Gerlova Huť – Železná Ruda: 3 zastavení, délka: 6,5 km.

 

Značení stezky: po celé délce je stezka vyznačena sklářem ve žlutém čtverci, kromě 3 úseků (cca 9 km) využívá i značené turistické trasy. Proznačeny jsou zejména křížovatky, na cestách a silničkách jsou značky po delších vzdálenostech. Pozor na křižovatky ve sjezdech.

 

Z výchozího místa v centru Železné Rudy klesá stezka Sklářskou ulicí po žluté a zelené turistické značce k Řezné (S2). Za tratí odbočí doleva, po zelené stoupá podél hřbitova (S3) směr na Debrník (S4) a odtud do Ferdinandova Údolí (S5) a zpět na Debrník. Pokračuje vlevo po červené směr Alžbětín, po 200 m S6 a odtud dále pod viadukt, přejde Řeznou a odbočí po žluté na cyklostezku.

 

V polovině cyklostezky přejde silnici, žlutá značka vede k nádraží, ale stezka pokračuje po cyklostezce po vlastním značení až na bývalou celnici v Alžbětíně (S7). Sklářská stezka přejde přes celnici a pokračuje proti toku Svarožné (S8), kde jen aleje vzrostlých stromů připomínají dřívější osídlení. V údolí Svarožné jsou zastavení S8–S11.

 

Před S10 a S11 je cesta hůře schůdná (v délce cca 500 m), cyklistům v tomto úsek doporučujeme kolo vést.
Za S11 přejde lávku přes Svarožnou, odtud jde vpravo po silnici před bývalou rotu a odbočí doleva nahoru na bývalý Rendlův dvůr a odtud jde stále po lesních silničkách až na červenou značku, kde odbočí vlevo k Čertovu jezeru. Míjí pomníček A. Kašpara, u bývalé Lávkové cesty odbočí prudce dolů mezi stromy k jezeru (!!! zde vést kolo). U Čertova jezera opustí opět značení a vede po silničce dolů na Špičák (S12) okolo statku a penzionu Čertův mlýn k hlavní k silnici.

 

Odtud stále po vlastním značení prudce stoupá do svahu (zpět výhledy) a postupně přes romantickou louku s chaloupkou a výhledem na Javor vystoupá k Belvederské cestě. Na ní doleva po modré na rozcestí Hofmanky, odtud doprava po zelené přes Zadní hájovnu a Nový Brunst (S13) s jedním stavením, ještě nedávno zde bývala sklářská obec asi s 20 staveními (foto na zadní straně). Na Gerlově Huti přejde hlavní silnici, na novém parkovišti je S14. Z parkoviště opět po zelené směr Železná Ruda.

 

Dojde k S15, asi 200 m za ním odbočí vpravo (až k S16 vést kolo) a klesá po staré cestě již opět pouze po vlastním značení k čerpací stanici na Pamferově Huti (S16). !!! Stezka křižuje v Alžbětíně, na Špičáku a na Gerlově Huti frekventované silnice. Od čerpací stanice na Pamferově Huti k odbočce na Engadin je nutno jít cca 500 m po hlavní silnici.

 

Úsek po silnici není značený a je možno ho s vypuštěním za stavení 16 obejít od zastavení 15 po zelené turistické značce do Železné Rudy nebo po zelené k hotelu Grádl a odtud k silnici na Klatovy. Silnici přejdete šikmo a půjdete již opět po značení na Engadin a přes sjezdovky do Železné Rudy.

 

Špičák – Černé jezero – Bílá Strž – Hamry – Špičák

Délka: 21 km, středně náročná trasa
Špičák sedlo – Černé jezero 4 – vodopád Bílá Strž – Stateček – Hamry – horská chata Hamry – Špičák sedlo. Pozn. od horské chaty Hamry možno 1km na nádraží Hojsova Stráž a návrat na Špičák vlakem.

 

Ze Špičáku na Pancíř a po hřebenech a údolím Úhlavy zpět

Délka: 33 km, středně náročná trasa
Cestu zahájíme na Špičáku – pokud máme rádi výzvy, vystoupáme na Špičácké sedlo a dále po asfaltce až na vrchol Pancíře. Jde o 7 km poměrně prudkého stoupání. Pokud se nechceme vysilovat hned na začátku cesty, necháme se i s kolem vyvézt na vrchol Pancíře lanovkou.

 

Z Pancíře pokračujeme poměrně pohodlnou cestou po hřebenech přes Můstek na Prenet. Ze šumavských hřebenů nyní budeme klesat do údolí řeky Úhlavy – přes Zelenou Lhotu (pozor na křižovatce se silnicí I. třídy) až do téměř zaniklé obce Hamry. Zatímco v první části cesty jsme se kochali pohledem ze hřebenů do údolí, nyní se obdivujeme pohled opačný – z údolí na hřebeny.

 

V Hamrech doporučujeme vystoupat je kostelu Panny Marie Bolestné a k pozůstatku hřbitova s památníkem Společná cesta. Za pozornost v Hamrech stojí i zbytky rozbořené papírny (nevstupujte na tento pozemek, nebezpečí úrazu). Poté co mineme poslední hamerské domky, stoupáme až téměř ke Špičáckému sedlu. Napojíme se na silnice Klatovy – Železná Ruda, vystoupáme na Špičácké sedlo a sjedeme do Špičáku.
Pozn. od horské chaty Hamry možno vystoupat 1 km na nádraží Hamry – Hojsova Stráž a vrátit se na Špičák vlakem.

 

Ze Železné Rudy na Schwellhäusl (výletní hostinec)

Po zelené značce z Železné Rudy kolem hřbitova na Debrník, Ferdinandovo údolím na turistický hraniční přechod (celkem 2,7 km). Zde přejít můstek a překročit hranici a pokračovat další 2 km až na rozcestí. Odtud necelé 2 km velmi hezké procházky podél plavebního kanálu.

 

Železná Ruda – Laka – Hůrka – Železná Ruda

Celkem 30 km, středně náročná trasa
Železná Ruda – Debrník – vodní kanál – bývalá Hůrka – jezero Laka – bývalá Hůrka – Ascherlack – Gerlova Huť – Nad Pošťákem – Železná Ruda

Železná Ruda – Špičák – Pancíř – Šmauzy – Gerlova Huť – Železná Ruda

Délka: 15 km, lehká obtížnost
Vyjeďte ze Železné Rudy směrem na Špičák. Tam se nechte vyvést sedačkovou lanovkou, která vezme i vaše kolo, na vrchol Pancíře. Odtud pokračujte po červené k Tomandlovu Křížku, kde odbočíte vpravo po žluté na zpevněnou stezku směrem na Šmauzy. Odtud sjeďte přes Starou Hájenku na Nový Brunst a Gerlovu Huť.
Pokračujte krátce směr Prášily a hned odbočte na cyklostezku – po takzvané dálnici klesáte směrem na Debrník a z něj pak do Železné Rudy.

Turistické tipy

Z vrcholu hory Pancíře (1214 m) se nabízí jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů, za jasného počasí je možno spatřit i Alpy. Vede na něj sedačková lanovka z rekreačního střediska Špičák, s přestupní stanicí na Hofmankách o délce 2750 m. Na vrcholu se nachází rozhledna a restaurace. Vzdálenost od hotelu je 1,5 km.

 

Špičák

Nejznámější lyžařské středisko na Šumavě (1202 m), s krásným výhledem do okolí. Špičákem prochází hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem. Letní atrakcí pro cyklisty je unikátní Bike Park. Lanovka na vrchol je v provozu i v letních měsících. Horou vede nejdelší železniční tunel v Čechách (1748 m). Vzdálenost od hotelu je cca. 4km.

 

Železná Ruda

Největší sportovní a turistické centrum na Šumavě. Dominantou obce je barokní kostel Panny Marie Pomocné s cibulovou bání. V obci se nachází sklářské muzeum, muzeum historických motorek, informační středisko NP Šumava. Nově zrekonstruovaná je křížová cesta vedoucí v blízkosti hotelu Belveder s kaplí. Vzdálenost od hotelu je 7 km po trase Resort Horizont – Špičák – Železná Ruda

 

Environmentální centrum

Environmentální návštěvnické centrum v Železné Rudě prezentující ochranu přírody a krajiny na Šumavě.

 

Velký Javor

Nejvyšší hora Šumavy, která měří 1456 m, se nachází již na bavorské straně hranice. Velký Javor je zalesněný, jen samotný vrchol tvoří čtyři skalnaté skupiny. Na vrcholu strojí dřevěný kříž, dvě kruhové věže a kaple Sv. Bartoloměje, z roku 1956. Nahoru vede kabinová lanovka a na svazích hory se nachází velké množství lanovek a sjezdových drah. Vzdálenost od hotelu 15 km.

 

Klatovy

Známé západočeské město, které bývá také nazýváno jako „Brána Šumavy“, má dnes 23 000 obyvatel. Město má bohatou historii a nabízí svým návštěvníkům nepřeberné množství památek: katakomby ze 17. století, Černou věž, městské hradby, budovu radnice a lékárnu „U bílého jednorožce“, která je díky svému originálnímu baroknímu zařízení zařazena do památek UNESCO.
Vzdálenost od hotelu 40 km.

 

Šumavská jezera

Všech 8 ledovcových jezer (5 na české a 3 na bavorské straně) vzniklo při postupném tání ledovců, které se vytvořily koncem třetihor při ochlazení klimatu ve střední Evropě na úbočí (nejen) šumavských svahů. Tající ledovce tlačily před sebou množství kamene a štěrku, z nichž se pod svahy utvořili mohutné hráze – morénové valy. Tyto hráze zadržely vodu odtátou z ledovců při ústupu poslední doby ledové. Samozřejmě jsou jezera v současnosti napájena jak spodními prameny, tak vnějšími přítoky.

 

Černé jezero

Nachází se na úbočí Jezerní hory, vysoké 1343 m. Černé jezero je rozlohou největší na Šumavě, plocha hladiny je 18,4 ha, hloubka 40,6 m (největší hloubka jezera na naší straně Šumavy) a leží ve výšce 1008 m n. m. Od svého „dvojčete“ Čertova jezera je odděleno 330 m vysokou stěnou Jezerní hory. Zřejmě vzhledem ke své černé barvě vody, vznikající odrazem okolních hustých lesů dostalo i svůj název. Dno jezera je pokryto několik metrů hlubokou vrstvou pylu okolních jehličnanů. Hráz jezera je zpevněná kvůli první přečerpávací elektrárně v ČSR vybudované r. 1929.

 

Čertovo jezero

Čertovo jezero leží na jižním svahu Jezerní hory. Zajímavostí obou jezer je, že mezi nimi (vzdušnou čarou cca 1,5 km) probíhá po hřebeni Jezerní hory hlavní evropské rozvodí mezi Severním (Černé jezero) a Černým mořem (Čertovo jezero). Jezero je položeno ve výšce 1030 m n. m., jeho plocha činí 10,3 ha a největší hloubka je 37 m. Další ze zajímavostí je, že roku 1911 byla kolem Černého a Čertova jezera zřízena rezervace majitelem tohoto panství knížetem Hohenzollernem na podnět zakladatele moderní ochrany přírody Hugo Connwentze. Plocha celého chráněného území Černé a Čertovo jezero je 152 ha.

 

Prášilské jezero

Prášilské jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m., vzniklo tak, jako ostatní šumavská jezera po ustoupení pleistocenního ledovce. Jezero svírá typický žulový a rulový kar, který jezero hradí 9 m vysokým valem a dvěma staršími morénovými valy. Výška karové stěny nad jezerem je 150 m. Rozloha jezera je 3,7 ha a hloubka činí až 15 m. Pod Prášilským jezerem se nachází tzv. Stará jímka, bažinatá kotlina, pozůstatky dnes již zarostlého jezera.

 

Jezero Laka

Nejvýše položené a zároveň nejmenší jezero ze šumavských mající plochu 2,78 ha se nachází v nadmořské výšce 1096 m pod horou Plesná. Toto mělké jezero napájené dvěma potůčky pozvolna zarůstá vegetací a jsou zde plovoucí rašelinové ostrůvky. V 19. stol. byla hladina jezera 2x zvyšována umělou hrází z původního močálu s několika jezírky. Jezerní potok odtéká do Křemelné, část vod byla odváděna úzkým kanálem ke sklářským strojům na bývalé Hůrce.

 

Plešné jezero

Další jezero se nazývá Plešné. Leží v nadmořské výšce 1090 m sevřeno kamenitými břehy uprostřed lesů. Jeho rozloha je 7,5 ha a v minulosti byl z tohoto jezera napájen Schwarzenberský plavební kanál. Jezerní pánev byla vyhloubena ve starších čtvrtohorách ledovcem Plechého, po jehož ústupu zbyla hráz tvořena čelní morénou z nahrnutého kamene. Koncová hráz dosahuje výšky 30-40 m a svojí šířkou 1 km je nejširším jezerem na Šumavě. Z dob rané turistiky (od r. 1911) zde stávala turistická chata, která byla později zdemolovaná.

Lyžování

Dominantou regionu je Velký Javor (1456 m). Díky své výšce je garantem sjezdového lyžování. Dvě šestimístné sedačkové lanovky a šestimístná kabinová lanovka Vás během 4 minut dopraví až na vrchol. Odtud se rozbíhají sjezdovky různých délek a stupňů obtížnosti s velkolepým výhledem na Bavorský les a Šumavu. Sjezdovky situované na severní stranu vrcholu jsou ze 100% pokryty technickým sněhem a garantují kvalitní lyžování až do pozdních jarních dnů.

 

Závodní sjezdovka FIS a nová sjezdovka světového poháru Vám umožní sportovní lyžování a carving. Ve střediscích Bretterschachten a Scheibe Vás čeká 90 km upravených běžeckých tras. Moderní ski areál Vám nabízí vše, co v dnešní době lyžař očekává. Necelých 15 minut od hotelu se budete cítit jako v Alpách.

 

V nedalekém Skiareálu Špičák si můžete vypůjčit lyže, snowboardy a dětské lyže pro Vaše nejmenší jsou samozřejmostí.

Přihlaste se k odběru novinek

Přihlaste se k odběru našich novinek a zůstaňte s námi v kontaktu

Online booking